Dokážeme zachrániť včely?

Autor: Martin Hojsík | 16.5.2019 o 15:50 | Karma článku: 3,86 | Prečítané:  1874x

Umierajú po tisícoch. Ale strieka sa ďalej, aj keď všetci vieme, že im to škodí. A riskujeme svoju budúcnosť.

Len v EU živočíchy vrátane včiel opeľujú asi 80 percent z celého spektra plodín, 4000 odrôd zeleniny existuje len vďaka opeľovaniu včelami. Celé spektrum plodín vrátane jabĺk, citrusov, paradajok, mrkvy, tekvice, uhoriek či slnečníc závisí od opeľovacej činnosti včelami.

Ekonomická hodnota práce včiel na opeľovaní bola celosvetovo vyčíslená na 265 miliárd eur ročne. Teda skoro trikrát viac ako HDP celého Slovenska. Faktom je, že ak by sme zamedzili včelám prístup napríklad na jablone, ktoré budú opelené vetrom alebo iným druhom hmyzu, dostaneme len asi 1/7 úrody. Niektoré rastliny bez včiel nedokážu plodiť vôbec.

Včely v ohrození

Podľa všetkého práve pre chemické postreky repky olejnatej uhynuli včely pred pár rokmi, aj niekoľkým včelárom na Liptove. Stalo sa to pri použití nesprávneho postreku v nesprávny čas. Včely zasiahnuté postrekom strácajú orientáciu a zväčša netrafia do úľa. A ak aj cestu nájdu, strážkyne pri letáči ich do úľa nevpustia a pomaly hynú pred letáčom úľa. Je to pomalá a krutá smrť. Zahynúť takto môže celá jedna generácia včelstva, včely lietavky. Včelstvo po výpadku celej populácie lietaviek je oslabené, stráca na sile a do zimy vstupuje oslabené.

Zaznamenávame masívne zimné úhyny včelstiev. Veľké úhyny zaznamenali už nielen v susednom Maďarsku, ale aj u nás. Včelnice v okrese Galanta zaznamenali za poslednú zimu 90-percentné straty. Jedná sa pritom až o polovicu obcí. Ako sa pre TV JOJ vyjadril Ján Engelma zo Zväzu včelárov: "včelnica, ktorá mala 70 včelstiev, tak tam zostalo 7 včelstiev."

Táto situácia žial nie je nová.

Problém s úhynmi včelstiev a miznutím hmyzu, trápia Európu už niekoľko rokov. Ako už v roku 2013 hovoril predseda Slovenského zväzu včelárov Ľudovít Gál: „pesticídy sú hlavným dôvodom úhynu včelstiev, keďže nespôsobujú len totálny úhyn celých včelstiev, ale dlhodobo oslabujú životaschopnosť včelstiev“

Na Slovensku nie je pomaly včelár, ktorý by sa s úhynom po postreku nestretol. No dokázať to však nie je ľahké.

Potrebujeme zmeniť systém.

Napriek tomu, že sa po obrovskom tlaku ochranárov a napriek nesúhlasu niektorých členských štátov vrátane Slovenska podarilo obmedziť v EÚ niektoré škodlivé pesticídy musíme spraviť viac. Potrebujeme zmeniť systém.

Slovensko aj Európa potrebuje inú podporu pre poľohospodársto. Podporu, ktorá bude prepojená s konkrétnymi cieľmi zlepšenia životného prostredia. Podporu, ktorá bude brať do úvahy aj ochranu druhov a podmienky pre zvieratá.

Takéto zmeny chcem presadzovať v prípade zvolenia v Európskom parlamente. Nebude to ľahké. Práve zverejnené a doteraz tajné dokumenty ukázali, ako vysokopostavení predstaviteľa EU bojovali za menej ochrany pred nebezpečnými pesticídmi. O to viac bude potrebný tlak verejnosti. A to nielen v nadchádzajúcich voľbách do Europarlamentu, ale aj neskôr. Preto som rád, že sa pripravuje európska občianska iniciatíva za lepšiu ochranu včiel a dúfam, že ju budem môcť ako europoslanec podporiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dovolenky v koalícii odsúvajú debatu o Mikulcovom konci

Rokovať o Mikulcovi a policajnom prezidentovi Kovaříkovi žiada Sme rodina.


Už ste čítali?