reklama

Prečo nie je zdravie a budúcnosť Slovenska verejným záujmom?

Dnešné rozhodnutie súdu je odkazom Slovenska na klimatickú konferenciu do Katowíc, že pre súčasnú vládnu garnitúru je „ochrana“ a dotovanie znečisťovateľov dôležitejšia ako ochrana zdravia a životného prostredia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Novácka dvanástka aktivistov Greenpeace sa stala symbolom toho, ako záleží viac na zisku súkromnej firmy ako na zdraví a budúcnosti našej krajiny. Svet stojí na pokraji katastrofickej klimatickej zmeny a my stíhame aktivistov. 

Rozhodnutie o väzobnom stíhaní aktivistov a aktivistiek Greenpeace za nenásilný protest na ochranu klímy ukazuje, aká je skutočná pozícia SR na svetovom klimatickom summite, ktorý začal dnes v Poľsku. Je to však len mediálne najvypuklejší príklad. V skutočnosti je ich omnoho viac. Ako krajina obhajujeme záujmy automobilového priemyslu na ďalšom znečisťovaní, máme bezzubé plány a stratégie. A dotujeme ťažbu a spaľovanie hnedého uhlia, lignitu. Tak nekvalitného, že mokrá slama má väčšiu výhrevnosť. Plného arzénu a síry. Zhodou okolností, ho ťaží firma, ktorá figurovala v škandále s alobalom a peniazmi pre jednu vládnu stranu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vláda zdôvodňovala túto podporu potrebou ochrany pracovných miest na hornej Nitre. Pracovných miest tak atraktívnych, že nielen na Slovensku, ale ani v Bulharsku firma nevie zohnať baníkov. Tak zháňa na Ukrajine. A my občania sa im skladáme na mzdu. Keby všetci sedeli doma a my sme im platili tú mzdu, čo majú teraz, tak nás to vyjde o polovicu lacnejšie.

Obrázok blogu

Ťažba a spaľovanie uhlia však nie sú problém len pre dotácie. Ešte väčším problémom je znečistenia ovzdušia, ktoré spaľovanie tohto uhlia spôsobuje ako aj jeho príspevok ku klimatickej zmene. Spaľovanie tohto uhlia podľa vedeckých odhadov spôsobuje približne 50 predčasných úmrtí a 500 vážnych ochorení ročne. Jeho príspevok ku klimatickej zmene v čase, keď potrebujeme radikálne obmedzovať emisie skleníkových plynov, je rovnako podstatný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Svet stojí na pokraji katastrofickej klimatickej zmeny. Slovensko v tom nie je nevinne. Historicky je Slovensko v prepočte na obyvateľa 17-tym najväčším zdrojom emisií CO2na svete (ČR je 5-tym, Poľsko 15-tym, Maďarsko 27-im) a 39-ty najbohatší štát sveta. Nemáme preto žiadny nárok skrývať sa za iných. Za nami je 150 oveľa chudobnejších krajín, ktoré ku klimatickej kríze prispeli oveľa menej, ako my a naši predkovia, a ktoré sa právom pozerajú, čo urobíme my, tí bohatší.

Aj preto je návrh podpredsedu vlády Rašiho skrátiť dotácie do uhlia „iba“ do konca roku 2023 nedostatočný. Súčasne nehovorí o odpise zostávajúcich zásob uhlia, ale jeho urýchlenom vyťažení. Čiže tie emisie vypustíme do ovzdušia v zrýchlenom režime. Je to výsmechom všetkým, ktorým záleží na budúcnosti Slovenska. Je to výsmechom nám, ktorí chceme aby naše deti mali krajinu a planétu vhodnú pre život. Aby sme im ju zanechali aspoň v takom stave, ako sme ju dostali od rodičov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj preto Progresívne Slovensko zbiera podpisy na hromadnú pripomienku, ktorápožaduje skrátenie dotácií pre uhlie (takzvaného Všobecného hospodárskeho záujmu) do konca roku 2020, odpis zostávajúcich zásob uhlia k roku 2022 namiesto ich vyťaženia a spravodlivú transformáciou hornej Nitry. Tak aby podporu cítili nielen alobalové bane. 

Ukážme vláde, že uhlie nie je verejný záujem. Podporte hromadnú pripomienku za skoršie ukončenie dotácií na uhlie a odpis zvyšných zásob. Progresívne Slovensko bude vždy stáť na strane slobody, zdravia a ochrany prírody, Verejným záujmom je čo najskoršie ukončenie dotácií a odpis zásob uhlia.

Martin Hojsík

Martin Hojsík

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som poslancom Európskeho parlamentu a podpredsedom hnutia Progresívne Slovensko.Od roku 1993 sa venujem ochrane životného prostredia, zvierat a predovšetkým životov a zdravia ľudí. Celý život sa snažím byť hlasom tých, čo sa sami brániť nevedia, alebo nemôžu.V Európskom parlamente sa venujem boju proti klimatickej kríze, ochrane slovenskej a európskej prírody, boju proti nebezpečným chemikáliám, ale aj zelenej obnove ekonomiky, či právam a ochrane žien. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu