reklama

Ľudské životy sú aj v ich rukách.

Vo štvrtok budú mať poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja v rukách osud stoviek ľudských životov. Budú rozhodovať o ich živote alebo smrti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

A obávam sa, že tento fakt im v podkladoch k rozhodnutiu bude chýbať. Budú totiž rozhodovať o zmene územného plánu kraja, ktorá je potrebná pre rozšírenie ťažby uhlia v bani Nováky. Tá patrí do Hornonitrianskych Baní Prievidza. Tých alobalových. Bez nového ťažobného poľa nebude môcť ťažba pokračovať až do roku 2030.

Kde sa berú tie stovky životov? Väčšiu časť z nich predstavujú predčasné úmrtia spojené so spaľovaním nízko kvalitného hnedého uhlia, ktorá táto bana „vďaka“ štátnej dotácii ťaží. Táto cena, ktorú platíme cez svoje účty za elektrinu na udržanie zamestnanosti v regióne. A tu sa dostávame k druhej, menšej časti smrtí. Práca v Nováckej bani nepatrí medzi najbezpečnejšie. Veď len pred nedávnom, okolo Veľkej Noci došlo k pracovnému úrazu v tejto bani, pri ktorom zomrel Rumunský baník. A povedzme si, nie je jediný, ktorý v HBP pracuje. Čiže naša dotácia na udržanie zamestnanosti v regióne ide aj na zamestnávanie baníkov z Rumunska. Osobne proti nim nič nemám, ale nestráca sa tak náhodou účel dotácie?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby v bani ťažiacej nerast s nákladmi, za ktoré ho nikto bez dotácie nekúpi a v prevádzke je údajne jedine preto, aby sa udržala zamestnanosť v regióne, zomrel človek z iného kúta Európy, to už je fakt pokročilý alobalizmus.

Približne v tom istom čase sa v regióne otváral nový závod, ktorý vytvoril 500 nových pracovných miest. Trochu južnejšie sa stavia fabrika Landroveru. Nebolo by zdravšie a lacnejšie pre nás všetkých, ale predovšetkým pre obyvateľov Hornej Nitry, keby sme sa sústredili na progres regiónu do budúcnosti a nesnažili sa o udržanie niečoho, čo nás stojí 100 miliónov a desiatky životov ročne?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hornú Nitru poznám, aj keď odtiaľ nepochádzam. Región to je blízky, ale aj vzdialený od Bratislavy. Je blízko, ale dopravná infraštruktúra ho robí horšie dostupným. Pritom by stačilo postaviť R2 nemej veľkoryso, najmä mimo obcí, po trase existujúcej cesty prvej triedy. Namiesto predraženého a odkladaného projektu R8 preložiť trasu existujúcej cesty prvej triedy mimo obce, ktorými sa ťahá prakticky od Nitry po Partizánske. Nezabúdať na opravu existujúcej železničnej infraštruktúry a posliniť spoje.

Podporiť rozvoj regiónu a jeho ľudí. Stavať na tradíciách od Baťu, cez nábytkárstvo až po kúpeľníctvo. Využiť skúseností ľudí z baníctva na rozvoj technológií geotermálnej energie. Nie umelo predlžovať prírodu aj ľudí poškodzujúcu ťažbu uhlia. Dotácie do uhlia neprinášajú istoty, ale postupný úpadok. Horná Nitra potrebuje progres. Potrebuje riešenia, ktoré jej dajú budúcnosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vo štvrtok môžu svojím rozhodnutím pomôcť budúcnosti Hornej Nitry poslanci Trenčianskeho kraja. Pomôcť budúcnosti môže aj minister životného prostredia Sólymos, a to odmietnutím navrhovaného ťažobného poľa v rámci procesu posudzovania jeho vplyvov na životné prostredie. Ale aj minister Žiga rozhodnutím skrátiť dotácie na ťažbu uhlia. A samozrejme premiér Pellegrini. Ľudské životy sú aj v ich rukách. Nedovoľme im s nimi hazardovať.

Doplnenie vo štvrtok 12.4. večer po zasadnutí zastupiteľstva:

Po štvorhodinovej diskusii poslanci tesnou väčšinou podporili zmeny územného plánu, ktoré umožnia rozšírenie ťažby nekvalitného hnedého uhlia na Hornej Nitre. Avšak nakoľko mali tieto zmeny len tesnú podporu, tak nebolo odsúhlasené všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sa tieto zmeny vyhlasujú. Nastala teda patová situácia. Zatiaľ, čo bude o tom ako ju vyriešiť rokovať kraj, nesmieme zabudnúť na zodpovednosť ostatných. Ministra životného prostredia Sólymosa, ministra hospodárstva Žigu a premiéra Pellegriniho.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Doplnenie v piatok 13.4. poobede:

Po vyjasnení si situácie s odborníkmi a právnikmi som rád, že tá patová situácia je v prospech zdravia občanov a budúcnosti Nornej Nitry. Tým, že nebolo schválené všeobecne záväzné nariadenie, tak zmeny územného plánu, ktoré by umožnili rozšírenie ťažby nekvalitného hnedého uhlia nie sú účinné a to aj napriek tomu, že sú v schválených doplnkoch. Teda akoby neboli. Uznáva to aj TSK. Snaženie o progresívnu budúcnosť Hornej Nitry pokračuje.

Martin Hojsík

Martin Hojsík

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som poslancom Európskeho parlamentu a podpredsedom hnutia Progresívne Slovensko.Od roku 1993 sa venujem ochrane životného prostredia, zvierat a predovšetkým životov a zdravia ľudí. Celý život sa snažím byť hlasom tých, čo sa sami brániť nevedia, alebo nemôžu.V Európskom parlamente sa venujem boju proti klimatickej kríze, ochrane slovenskej a európskej prírody, boju proti nebezpečným chemikáliám, ale aj zelenej obnove ekonomiky, či právam a ochrane žien. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu